Informacja dotycząca Światowego Pamięci o Zmarłych na AIDS.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku przypomina, iż 19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS . AIDS to choroba, która upośledza układ odpornościowy człowieka. Organizm nie jest w stanie bronić się przed infekcjami, więc osoby chore na AIDS łatwo ulegają zakażeniom nie tylko na choroby zakaźne, ale również są bardziej podatne na np. nowotwory. Do zachorowania na AIDS może dojść po zakażeniu wirusem HIV. Pacjent, który jest świadomy swojego zakażenia może poddać się leczeniu nowoczesną terapią antyretrowirusową. Nie można stygmatyzować osoby chorej, ani izolować jej od społeczeństwa.

W Polsce w 2017 roku na AIDS zmarło 89 osób, a w przeciągu ostatnich 5 lat liczba ta wzrosła do 582. 19 maja to nie tylko dzień upamiętnienia zmarłych na AIDS, ale również okazja do refleksji nad własnym zdrowiem. Zachęcamy do wykonania ANONIMOWEGO testu na obecność wirusa HIV w organizmie, który nawet w przypadku nieubezpieczonego pacjenta jest całkowicie BEZPŁATNY.

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV :
Czynny: poniedziałki i środy w godz. 15.00 – 17.30
Tel.: (85) 746 04 54
15-370 Białystok, ul. Bema 2, lokal 010, 011

Należy pamiętać, że zakażenie wirusem HIV może dotknąć każdego. Ryzykowne zachowania mogą doprowadzić do zakażenia wirusem. Przy podjęciu terapii antyretrowirusowej z zakażeniem można żyć – mieć rodzinę, przyjaciół, pracę.
Zbadaj się, aby mieć pewność!

Plakat Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS