Komunikat krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych w sprawie koronawirusa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku przekazuje w załączeniu komunikat  krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych z dnia 31 stycznia 2020r. w sprawie koronawirusa 2019-nCoV.

 

Warszawa, dnia 31.01.2020

Komunikat krajowego konsultanta w dziedzinie chorych zakaźnych

W związku z komunikatem Ministra Zdrowia, który ukazał się 28.01.2020 na stronie www Ministerstwa Zdrowia , i z wytycznymi:

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:

  • temperatura ciała powyżej 38℃;

oraz

  • kaszel, duszność

powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajdziesz w załączniku poniżej.

zaleca się, co następuje:

  1. w oddziałach zakaźnych lub szpitalach posiadających oddziały zakaźne należy wydzielić  pomieszczenia / izolatki zapewniające izolację oddechową, pełniące funkcje punktu konsultacyjnego  lub Izby Przyjęć
  2. pomieszczenia winny być zabezpieczone w środki ochrony osobistej, termometry, pulsoksymetr
  3. należy zapewnić dostęp do diagnostyki radiologicznej i laboratoryjnej
  4. w miarę możliwości wdrożyć diagnostykę w kierunku grypy i ewentualnie innych patogenów oddechowych
  5. zawiadomić sanepid terenowy o fakcie zgłoszenia się przypadku spełniającego kryteria podane w komunikacie Ministra Zdrowia
  6. jeśli stan pacjenta wymaga – położyć w pomieszczeniu zapewniającym izolację oddechową