Informacja MEN i GIS dotycząca e-papierosów

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przygotował wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

Temat e-papierosów jest jednocześnie ważny i trudny do podjęcia. Wiele osób nie widzi zagrożenia i uznaje e-papierosy jako modny gadżet. To błąd. Ostatnie badania dowodzą, iż elektroniczna wersja papierosa nie tylko uzależnia, ale jest też szkodliwa dla organizmu. Stwarza zagrożenie szczególnie dla młodych osób, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Producenci robią wszystko, aby elektroniczny papieros był atrakcyjny i jak najbardziej „niewidzialny”. Liqudy mają różne zachęcające smaki (min. czekolada, truskawka, kawa, owoce leśne), a obudowy coraz mniej przypominają zwykłego papierosa (upodabniane są do przedmiotów codziennego użytku np. długopisów, USB). Taki wygląd e-papierosów sprawia, iż młodzież czuje się „bezpieczna”, przekonana że ani rodzice, ani nauczyciele nie dostrzegą ich uzależnienia.

Użytkownicy e-papierosów są bardziej podatni na choroby układu oddechowego, immunologicznego czy nerwowego. Istnieją potwierdzone przypadki zatruć płynem z
e-papierosów wśród dorosłych oraz dzieci. Dodatkowo są dowody na to, że ludzie sięgający po e-papierosa w wieku młodzieńczym, w przyszłości zaczynają palić tradycyjne papierosy.

Zachęcamy zarówno dorosłych jak i młodzież do zapoznania się z informacją przygotowaną wspólnie przez MEN i GIS nt. e-papierosów:  https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/10/MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagrożeń-dotyczących-e-papierosów.pdf